Maison

ZAMANSIZ MODERN DEKORASYON İÇİN 5 İPUCU

Çağdaş ve modern tarz arasındaki farkı anlatmakla başlayalım. Çünkü genelde karıştırılıyor ya da aynı olduğu düşünülüyor. Modern tarz, yirminci yüzyılın ilk yarısının karakteristik özelliğidir ve Bauhaus okulunun etkisiyle çok belirgindir. Çağdaş tarz ise içinde bulunulan zamanın trendlerinin bir yansıması olarak şimdiyi temsil eder. Ev dekorasyonunda modern tarz nasıl oluşturulur bakalım.

1-Modern dekorasyonda net, temiz çizgiler hakimdir. Basit düşünün.

Sadelik zarafetin bir yansımasıdır ve modern ev dekorasyonunun sırlarından biridir. Bazen tek bir ışık bile istenilen etkiyi sağlayabilir. Temiz çizgilere sahip mobilyalar görsel olarak netlik sağlar. Bize mekanda daha geniş alanlar bırakır.

                                       

Hers Komodin                                                                                                             Arachno Büfe                                                                                  Lola Makyaj Masası

 

2-Denge ve uyumu sağlayın.

Modern dekorasyonda dengeli bir görünüm elde etmek için önce renk paletinizi oluşturun. Minimalizm ve İskandinav tarzlarından farklı olarak, modernizmde rengi dahil etmek mümkündür.

2-4 renk olabilir. Ama bunlar renk tonları şeklinde olmalıdır. Renk mekana görsel zenginlik katar ancak sadelik her zaman ön planda olmalıdır.

       

Geometrik Desenli Bel Yastığı                                                       Ekose Yastık                                                                                     Tablo Yastık

 

3-Form işlevi takip eder felsefesine uyun.

Evinizde kullanacağınız dekor ürünlerinin sadece güzel olmaları gerekmez, aynı zamanda günlük ihtiyaçlarınızı karşılamaya yardımcı olacak pratik işlevlere sahip olabilirler. Modern dekorasyonda çok fazla aksesuar, dekor ürünü yer almaz. Örneğin bir sehpa sadece bir köşede vazo sergilemek için kullanılmaz, aynı zamanda ulaşılabilir olması ve size hizmet etmesi gerekir. Mekanı rolü olmayan ürünlerden arındırın.

                                  

Sama Sehpa                                                                                 Sama Askılık                                                                               Ege No 3 Kilim

 

4-Mekana sanat ekleyin.

Bir sanat eseri eve ruh katar. Sade tonlarda seçeceğiniz renk paleti içinde modern sanat eserleri güçlü bir etki yaratır. Sizi yansıtan, düşündüren, ilham veren sanat eserlerini özenle seçin.

                                                                  

Soyut Tablo                                                                      Soyut Tablo                                                                                         Soyut Tablo

 

5-İkonik mobilyalar ekleyin.

Yirminci yüzyılın ilk yarısında modern tasarımın ikonik nesneleri tasarlandı. Eero Saarinen, Le Corbusier ve Marcel Breuer gibi tasarımcılar bu çağın yıldızlarıdır. Günümüzde hala üretilmeye devam eden bu ürünlerin orjinallerini bulmak zor ve maliyetli olabilir. Ancak çok iyi şekilde üretilmiş replikalarını bulabilirsiniz. Ya da ikinci el satan yerleri keşfederek de satın alabilirsiniz.

                                                                

 

Bu tarzın en sevdiğimiz yanı zamansız olmasıdır. Yıllar geçse de güncelliğini kaybetmez, modası geçmez.