Maison

EVİNİZİN GÖRÜNÜMÜNÜ BİR ÜST SEVİYEYE TAŞIYACAK TASARIM ÖNERİLERİ

1-Aydınlatmayı katmanlara ayırın.

Aydınlatma mekanın atmosferini iyileştiren en önemli unsurlardan biri. Sadece tavan aydınlatmaları ile kalmayın. Masa ve zemin aydınlatmaları kullanın. Böylece belli noktalara vurgu yaparak görsel algıyı olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Aydınlatma ürünlerini seçerken ölçeği göz önünde bulundurun ve aydınlatma noktalarını stratejik olarak belirleyin. Bazı büyük alana sahip mekanlarda küçük ürünler görünüm olarak çok zayıf kalırken, bazı küçük mekanlarda seçilen büyük ürünler ölçek sorunu yaratıyor ve istenilen sonuca ulaştırmıyor.

               

2-Tekstil ürünleri kullanın.

Mekanı hareketlendirmek için kırlent, koltuk şalı gibi tekstil ürünleri ekleyin. Bunlar kolay ulaşılabilir ürünler olduğu için hem daha ekonomik olacak hem de evinizin havasını bir anda değiştirecektir. Tekstil ürünlerinin seçimlerinde renk, doku, boyut dikkat edilmesi gereken noktalardır. Seçeceğiniz ürünlerde çok fazla renk tekrarları yapmaktan kaçının. Görsel sürekliliği sağlamak için aynı rengin tonları üzerinden gidebilirsiniz.

 

         

3-Renk paleti oluşturun.

Başlangıç noktası olarak 2 ana renk belirleyerek, renklerin yavaşça birbirine akmasına izin verin. Biz büyük parçalarda nötr tonlar kullanmayı seviyoruz.  Küçük detaylarda renk katmak hem daha zamansız hem de risksiz bir seçim olacaktır. Genel kural olarak aynı mekanda beşten fazla renk kullanmaktan kaçının.

         

4-Kişisel detaylar ekleyin.

Evinizin sizin ruhunuzu yansıtması çok önemli. Bu nedenle sizden izler mutlaka olmalı.

Sevdiğiniz kokular, çok sevdiğiniz bir ressamın tabloları, kitaplarınız, koleksiyonlarınız, size hatıra kalan antika bir obje, bir hobinize ait malzemeler, ürünler ve bunun gibi sizi anlatan herhangi bir şey.

Evinizin karakterinizi yansıtması ve soğuk bir görüntüden uzaklaşması için bunlar en önemli unsurlar.

       

5-Saklama ve depolama alanları ekleyin.

Projesini hazırladığımız mekanlarda dağınık görüntüye engel olmak için günlük eşyaların konulabileceği alternatif depolama alanları oluşturmayı tercih ediyoruz. Sepetler, kutular depolama alanı sağlamakla kalmaz aynı zamanda doku ve görsel derinlik de katar.

       

6-İç mekanlarda bitkileri kullanın.

Yeşil bitkiler bizi evimizde doğaya en çok yakınlaştıran unsurların başında gelir. Ayrıca mekanın enerjisini yükseltir. Yaşam alanlarınızda bitki kullanın. Küçük ya da büyük, az ya da çok her odaya ekleyin. Bitkiler canlılık, renk ve doku eklemek için en kolay seçenektir. Görsel etkisinin yanında, bir çoğu evin havasını temizler ve nemi dengeler.