Maison

YENİ EVLENECEK ÇİFTLERİN EV ALIŞVERİŞİNDE KAÇINMASI GEREKEN 10 TEMEL HATA

Düğün mevsimi geldi!

Aynı zamanda ev dekore etmenin de en kaotik ve hatalarla dolu mevsimi diyebiliriz.?

 

 

İşte yeni evleneceklere küçük bir hatırlatma olarak, yıllardır bu dönemlerde en çok gözlemlediğimiz hatalar:

1. İlk olarak evi bir an önce tamamlamak için verilen alelacele kararlardan kaçınmalı. Tecrübeler bu kararların sonradan %100 pişmanlık yarattığı yönünde. Yetişmezse diye hiç korkmadan, düğün kaosu bittiğinde sakin ve huzurlu kararlarla devam etmeye ne dersiniz?

 

2. İndirimler veya taşıma avantajı sebebiyle her şeyi tek bir yerden toplamak da, kaçırılan özgün fırsatlar fark edildiğinde mutlaka pişmanlık yaratıyor.

 

3. Odaları tek tek ele alırken, evin bütününü gözden kaçırmak da yeni evli çiftlerin sık sık yaptığı hatalardan biri.

 

                     

 

4. Bir yerlerde görüp heves ederek, bir süre deneme yapmadan riskli renkler ve mobilyalar uygulamak da listemizin başlarında. Evin kendi tabiatını düşünmeden eşyalardan aynı performansı beklememek gerek.

 

5. Kuşkusuz sorunların en geneli, etraftaki fikir çokluğunda gerçek hislerini kaybetmek oluyor. En güzeli evle ilgili bütün karar süreçlerini çevreden bağımsız yürütmek. Unutmayın, birkaç gün sonra o evde bir tek siz yaşayacaksınız. Ve eviniz sizin karakteriniz!

 

6. ‘Misafir için’ başlığıyla sunulan her şey evde fazlalık yaratıyor ve işlevsel olmuyor. Örneğin bir koltuk ayaklarınızı rahatça uzatıp dinlenebileceğiniz kadar konforlu, misafirlerinizi gönül rahatlığıyla davet edebileceğiniz kadar şık olmalı. Ama unutmayın öncelik sizsiniz!

 

                               

 

7. Dönemsel olarak ortaya çıkan ve çok bilinen ürünleri satın almak en büyük hatalardan biri. Seçimlerinizi yaparken o senenin modası olanı değil, zamansız ve işlevsel olanı tercih ederseniz yıllarca keyifle, sıkılmadan kullanacağınız bir eve sahip olursunuz.

 

8. Hiçbir şeyi takım almak zorunda değilsiniz. Hiç kimse aynı ihtiyaçlara, aynı evlere, aynı hayatlara sahip değil. Her salonun bir berjeri olmak zorunda değil, her yatak odasında komodin şart değil. İhtiyaçlarınızı ve alışkanlıklarınızı iyi analiz ederseniz doğru parçalara karar verebilirsiniz.

 

9. Bütçeye uygun alışveriş yapmamak da en sık yapılan hatalardan biri. Paranızı nasıl harcadığınız konusunda stratejik davranın. Her şeyi alıp kalitesiz ürün seçmektense, önemli parçalara ilk başta yatırım yapmak çok daha doğru. Diğer detayları zamana yaymak için de iyi bir fırsat yaratır.

 

10. Çoğu insanın yaptığı bir diğer hata ise evin ölçülerini almadan alışveriş yapmak. Kiralık da olsa kendi eviniz de olsa mutlaka ölçüleri bilerek alışverişe çıkın. Derin bir kanepe küçük bir odayı kapatabilir, geniş bir alanda zarif sandalyeler kaybolabilir. Her odanın uzunluğunu, genişliğini, yüksekliğini ölçmeniz bu tür sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olur.

 

En önemlisi de, bütün hataların kaynağında en temel soruyu sormamanın eksikliği yatıyor:

‘Ben kimim ve beni yansıtacak bu evde ne hissetmek istiyorum?’

 

Bu yolculuğa beraber çıkmak isterseniz, ew@ewinterior.com adresine bir mail atmanız yeterli.