Maison

ÇOCUK ODASI TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ NOKTALAR

Her çocuğun kaliteli zaman geçirebileceği, öğrenebileceği ve çalışabileceği kendine ait bir alana sahip olma hakkı vardır. Çocuk odalarının hem fonksiyonel hem de onların özgür ruhlarını yansıtacak şekilde olması gerekir.

Çocukların yatak odalarında bir çalışma alanı oluşturmak, kendilerine ait alanda okul çalışmalarının sorumluluğunu almalarına yardımcı olacaktır. Çocukların odalarında vakit geçirmelerini ve çalışmalarını teşvik edecek şekilde tasarlamak için işte birkaç ipucu:

Renklerin gücünden faydalanın!

Renkler çocuklar için vazgeçilmezdir. Ancak oyun, uyku ve çalışma rutinleri aynı odadaysa baskın renklerden kaçının, renklerin daha pastel tonlarını kullanmak işinize yarayacaktır. Odaklanmaya yardımcı olmak için yeşilin, sakinleştirici etkisi için mavinin, ruh halini iyileştirmek için turuncunun ve yaratıcılığı teşvik eden kırmızının doğru tonlarını tercih edebilirsiniz.

           

 

Okuma köşesi oluşturun!

İster oyun odasında ister yatak odasında kitaplarla baş başa kalabilecekleri bir yer belirleyin ve onlar için özelleştirin. Bu pencere kenarında bir koltuk, kitaplığın yanında yer minderleri olabilir. Biraz hayal gücü katarak harika köşeler yaratabilir ve onları okumaları için teşvik edebilirsiniz!

             

 

Doğal ışığın mucizesinden yararlanın!

Doğanın çocuklara ilham vermesine izin vererek pencerelerin yanında çalışma alanı oluşturmak, bu mümkün değilse oda içine olabildiğince doğal ışık almak uzun süre odaklanmalarına ve motive olmalarına destek olur.

               

 

Masa lambası kullanın!

Doğal ışığı en iyi şekilde alsak da günün farklı saatlerinde ilave ışık kaynaklarına ihtiyaç olacaktır. Odanın merkezinde yer alan tavan aydınlatmaları yeterli değildir. Çocukların çalışma masalarına isterlerse havalı bir şekil ya da sevdikleri bir figürden yapılmış ya da daha sade bir tasarımda en sevdikleri renkte bir masa lambası koyarak hem sıcak bir atmosfer sağlamış olursunuz hem de doğru ışıkta gözleri daha az yorulur.

               

 

Doğru mobilyaları seçin!

Odanın ihtiyaçlarına ve hacmine uygun ölçekte mobilyalar seçmek ve yerleşimlerini doğru yapmak kilit noktadır. Küçük odalarda çok fonksiyonlu ürünler seçerek ilave depolama alanları elde etmeniz mümkün. Günümüzde pek çok çocuk, ödevleri ve çalışmaları için bilgisayar ya da tablete ihtiyaç duyuyor. Çalışma masasını seçerken kablo yönetimi seçeneklerine sahip olanları tercih edin. Bu düzen kablo dağınıklığını da ortadan kaldırır.

Unutmayın seçeceğiniz ürünlerde rahatlık ön planda olmalı! Özellikle çalışma masaları ve sandalyelerinin ergonomik olması çocukların sağlıkları ve rahatlıkları için elzemdir. Çocuğunuzun duruşunu ve iyi görme yeteneğini koruması çok önemlidir. 6-7 yaş arası bir çocuk için masanın yüksekliği 52 cm, 7-8 yaş için 58 cm, 9-11 yaş için 70 cm olmalıdır. 6 yaşından küçük çocuklar için 40-45 cm yüksekliğindeki masalar yeterli olacaktır.

Malzemeleri kontrol edin. Çocuk mobilya boyaları, zararsız solventler, tercihen su bazlı (akrilik, akrilik-poliüretan veya yağlı mum) bazlı olmalıdır.

Ayrıntılara dikkat edin. Çekmecelerin menteşeleri ve mekanizmaları, çocuğun ellerini sıkıştırmaması için frenli raylı olmalıdır. Tüm prizlerin çocukların erişiminden korunduğundan emin olun.

Keskin köşeleri en aza indirin. Çocuğunuzun köşeye çarpmaması ve kendini çizmemesi için köşeleri yuvarlatılmış mobilyaları tercih edin.

           

 

Düzenleyiciler ile dağınıklığı önleyin!

Dikkati dağıtan en önemli unsur şüphesiz ki ortamdaki dağınıklıktır. Çocuk odaları yapısı gereği çok sayıda eşyayı, oyuncakları, kitapları barındırır. Odayı fonksiyonlarına göre ayırmanız ve her bir alanın kendi içinde depolamaya sahip olması düzeni sağlayacaktır. Odada yeterince alan yoksa dikey olarak düzenlemeyi deneyin. Bunun için raflar, duvara asılan kitaplıklar ile kullanım alanını artırabilirsiniz.

         

Bitkiler ekleyin!

Doğayı hissedebilecekleri toksik olmayan ve hava temizleyen yeşil bitkiler çocuk odalarında bir mikro iklim yaratır.

Fittonia, paşa kılıcı, dracena, kurdele çiçeği, barış çiçeği, siklamen gibi bitkileri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu tür çiçeklerin bakımı kolaydır. Bitkilerini sulama görevini üstlenen çocukların sorumluluk duyguları da gelişir. Ayrıca yatıştırıcı etkisiyle onlara daha iyi bir uyku sağlar.

Bitkilerin en önemli özelliklerinden biri de çocukların yaratıcı yeteneklerini geliştirmelerine katkıda bulunmaları ve dünyaya ilişkin algılarını geliştirmeleridir.

               

 

Kişiselleştirin!

Tasarladığınız alanın çocuğunuz için olduğunu unutmayın. Kendi odaları için onların fikirleri her zaman önemli. Onlarla odaları ile ilgili istişareler yaparak sevdikleri, görmek istedikleri, onları motive eden ne varsa ortak bir yol bularak odalarında yer verin.

Çocukların kendi yaptıkları resimler onlar için en güzel sanat eserleridir. Resimlerini çerçeveleterek duvarlarına asabilirsiniz. Favori renklerini detaylarda kullanabilirsiniz. Onlar için önemi olan bir objeyi raflarında sergileyebilirsiniz.

Unutmayın tıpkı bizim gibi çocuklar da karakterlerini yansıttıkları mekanlarda daha verimli ve mutlu olurlar.